Kapcsolat
Nyitvatartás
Akciók
Gyógy minden
Reform receptek
Olvasni valók
Főoldal
Ajánlataink

 

 

 

 

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 
     

Búzafű - BÚZACSÍRA (Tricitum aestivum)

 

A búzacsíra gyógyító ereje magas vitamin és ásványi anyag tartalmának köszönhető.

A daganatos, és szív-és érrendszeri betegségek megelőzésében, emésztési folyamatokban, csontvédelemben játszik kitüntetett szerepet.
A búzaszem un. embrió része, csíraállománya gazdagon bővelkedik ásványi anyagokban, amelyek szerepet játszanak a búzaszem egészséges fejlődésében, növekedésében, érésében. Melyek ezek a nélkülözhetetlen ásványi anyagok, vitaminok? Elsőként a magas E-vitamin, kálium, foszfortartalom emelendő ki, de vas, cink, B1-, B2-, B6-vitamin, folsav, biotin, króm, magnézium, kalcium mennyisége sem lebecsülendő.
Mindezek a felsorolt nyomelemek, ásványi anyagok nagyon jelentős élettani és biokémiai funkciót töltenek be az emberi szervezetben.

 

Méltán nevezhető szív- és csontvédő, rákmegelőző tápláléknak.
   


Testünk nap, mint nap előállít olyan káros oxigén molekulát un. szabad gyököt, amelynek egy elektronja elvész. Ennek eredményeként ezek a molekulák képesek a testen végigcikázni és felvenni egy extra elektront, bárhol, ahol a szervezetben rábukkannak.
Az elektronvadászat során a véráramban vándorló koleszterin molekulát károsítva az érfal rugalmasságát megváltoztatják. A merev artériafal kialakulása az első lépés a szív-érrendszeri betegségek kialakulásában. Egy 31000 személyen végzett amerikai vizsgálat bebizonyította, hogy a megnövelt búzacsíra fogyasztás csökkenti a szabadgyök-képződést, ezáltal a szív-érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.
   Egy másik amerikai vizsgálat arról számol be, hogy azok a magas vérkoleszterin szinttel rendelkező személyek,
akiknek napi 20 g búzacsírát adagoltak, három hónap elteltével 7%-ban csökkent a koleszterin szintjük. A kedvező változás a búzacsíra kiemelkedően magas E- vitamin tartalmának köszönhető.
 

A búzafű segítségével erőnk megsokszorozódik, kétféleképpen tudja helyreállítani az energiaszintet. Elsőként a táplálkozási hiányosságokat, a hiányok pót­lásával, másodszor pedig a fölösleges anyagok eltávolításával, amelyek eltömítik a sejteket, a vért, a szöveteket és a szerveket.

 A búzafűben lévő remek minőségű ásványok, vitaminok, enzimek és aminosavak energiával töltik fel sejtjeinket, emellett a búzafű segít megszaba­dulni a többlet zsírtól, az ásványi lerakódásoktól és azoktól a proteinektől, amelyek az emésztő és kiválasztó szervekben, valamint a vérben lappanganak. Így a szervezet energiát takarít meg, amelyet a test máskülönben az önmaga küzdelmes tisztítására használt volna föl.

 A búzafűben lévő életerő – létfontosságú tápanyagkészletével együtt – állítja vissza a test fiatalságát. Ha megfőzöd a füvet, mi marad? Egy élettől teljesen megfosztott, puszta anyag­váz. Amikor főzzük az ételt, tönkretesszük az enzimeit és az életerejét. Nem csoda, hogy gyorsan öregedünk, satnyulunk, és a kelleténél fiatalabban halunk meg.

Élet csak életből származhat. A búzafű, ahogy szépen növekszik otthon egy tálban, az élet és a vitalitás esszenciája. A búzafű klorofilljában lévő alkotóelemek még a legelcsigázottabb testet is képesek megfiatalítani.

A búzafű enzimek az étrendbe beiktatva pótolják a testben előállított, belső enzimeket, meg­hosszabbítva azok élethosszát. 

A búzafűben elkülönített legfontosabb enzimek a következők:

sejtkróm oxidáz (citokróm oxidáz), mely a megfelelő sejtlégzéshez szükséges antioxidáns;
lipáz, egy zsírbontó enzim;
proteáz
, a fehérjeemésztést elősegítő anyag;
amiláz
, mely meg­könnyíti a keményítő emésztését;
cataláz
, ami katalizálja a hidrogénperoxid vízzé és oxigénné bomlását a vérben és a szövetekben;
peroxidáz
, amely hasonlóan működik, mint a cataláz, csak a sejtek szintjén; transzhidrogenáz, egy olyan enzim, mely segít a szív izomszöveteit jó erőben tartani; szuperoxid-diszmutáz.

Érdekes megjegyezni, hogy amikor ezek az enzimek mennyiségben és erősségben hanyat­lanak – ami az öregedéskor történik –, a test egyre kevésbé tud elbánni a nehéz zsírokkal, a fehérjékkel és a fölösleges kalóriákkal.

Ez felelhet a túlsúlyból és a korai öregségből adódó gondokért, amelyek manapság annyi embert gyötörnek.

Az is említésre méltó, hogy az enzimek közül három – a citokróm-oxidáz, a peroxidáz és a kataláz – aránylag nagy koncentrációban található meg a normális vörös és fehér vérsejtekben. Ugyanakkor egy rákos beteg testében a számuk többnyire jelentősen leapad.

 
Mi az a búzafűlé?

A búzafű a kb.15 cm-re megnőtt csíráztatott bio tönkölybúza. A búzafűlé, a búzafű préselt, édeskés zöld leve. A búzafüvet azért kell kipréselni, mert az emberi emésztőrendszer nem képes nagy mennyiségű rostot megemészteni.
A tapasztalatok szerint semmilyen káros mellékhatása nincs, ember és állat egyaránt fogyaszthatja. Kismamák, szoptatós anyák ugyanúgy, mint kétéves kortól a gyermekek. 


Mit tartalmaz a búzafűlé?
Friss leve természetes vitaminokat, ásványi anyagokat, enzimeket és klorofillt tartalmaz.
• Tartalmazza az összes ismert ásványi anyagot, amelyre a szervezetünknek szüksége van. 
• Tökéletes fehérjeforrás: az összes esszenciális aminosav a megfelelő arányban lelhető fel benne.
• Az egyik leggazdagabb A- és C-vitamin forrás. Egyenlő arányban gazdag E-, F-, K-, és B- vitaminokban. 
• Enzimek sokasága, amelyek az emberi szervezetben lejátszódó percenkénti sokmillió biokémiai reakciót vezénylik és ellenőrzik. A búzafűlé magas enzimtartalma miatt azonnal reakcióba lép a mérgekkel, és a gyomorban összegyűlt nyálkával. 
• Klorofill, amely a növények napenergia hasznosításának anyagi eredménye. Szerepe a növényen belül az, hogy szén-dioxidot vesz fel, és oxigént ad le, miközben ATP-t termel , amely a biológiai folyamatok kémiai energiaforrása. Molekulaszerkezetét tekintve nagy a hasonlóság a vér hemoglobinjának szerkezetével, amely viszont oxigént vesz fel, amit a sejtekbe juttat, és onnan szén-dioxidot szállít a tüdőbe.

• Jelentős a B17 (laetrile) tartalma, amely a tudós és kutató körökben elismert, hogy a normál sejtek befolyásolása nélkül rombolja szét a ráksejteket


Mire jó a búzafűlé?
• Összetevőinek felsorolásából is következik a széleskörű alkalmazhatósága, de hozzáférhetőségének nehézségei miatt elsősorban a rákellenes alkotóelemeiről vált híressé 
• Segít az immunrendszer megerősítésében. 
• Bél-, emésztési, méregtelenítési, problémák esetén segít az emésztésben és a belső szervek működésében. Megsemmisíti a kórokozó baktériumokat, és segít visszaállítani a hasznos baktériumok egyensúlyát a belekben, amely folyamat lényeges az egészséges immunrendszer érdekében. 
• Súlyfelesleg folyamatos leadása 
• Normális széklet 
• Életerő 
• Kisebb fáradékonyság 
• Nagyobb munkabírás 
• Betegségekkel szembeni nagyobb ellenállás 
• Magas klorofilltartalma miatt dúsítja a vérünket oxigénnel, a sejtek oxigénellátása javul, így a gyulladások megszüntetésében komoly szerepe van 
• Vágás, égés, bőrpír, csípés esetén rácsepegtetni a bőrfelületre. 
• Komolyabb esetekben, (nyitott sebek, fekélyek, daganatok, stb.) lével átitatott kendőt borogatásként alkalmazhatunk 
• Hajra téve hajmosás előtt egy órával, segít a lestrapált, töredezett haj regenerálásában. Jól bedörzsölve a viszkető, korpás fejbőrre is hatékony. 
• Gargalizálva felfrissíti a leheletet, könnyít a torokfájáson. Csökkenti a fogínyvérzést. és képes megszüntetni a duzzadt fogínygyulladást.
• A finoman szűrt, desztillált vízzel 1/1 arányban hígított búzafűlé szembe csepegtetve nyugtatólag hat (pirosodás, égő viszkető, nyomás) tünetek esetén. 

  

Hogyan kell fogyasztani?
A kipréselt lé nem tartható el még hűtőszekrényben sem, mert alkotórészei gyorsan elreagálnak egymással és elbomlanak. Tehát a búzafűlét csak frissen préselve érdemes fogyasztani. A búzafűlétől elvárt reakciók sejtszintű megvalósulása miatt fontos, hogy fogyasztása éhgyomorra történjen, és ivása után legalább egy órán át ne jusson szervezetünkbe szilárd étel.

Milyen jelenségek kísérik a fogyasztást?
A búzafűlé igen intenzív méregtelenítő hatása a szervezetünkből távozó anyagokat - legyen ez vizelet, széklet, izzadság, vagy fülzsír - minőségileg ill. mennyiségileg megváltoztathatja.
Gyakran a tisztítókúrák kezdetén levertség az első tünet. Az émelygő érzés azt jelzi, hogy a tisztulás beindult. Lehetséges, hogy a méregtelenítési tünetek erősödnek: étvágytalanság, émelygés, hányás, hasmenés, izzadás, különböző fájdalmak, hőemelkedés, fáradékonyság, aluszékonyság, stb. jelentkezik. Ezek a jelei annak, hogy szervezet tisztul, a nem odavaló salakanyagoktól, amelyek 20-30-40 év alatt felhalmozódtak. Az említett - egyesek által gyógyulási válságnak nevezett - jelenségek nem mindenkinél jelentkeznek, akiknél viszont igen, azoknál az első időszak néhány napjára korlátozódik.

Hogyan juthatunk búzafűléhez?
Attól függően, hogy mennyi hely áll a rendelkezésünkre, és mennyi lekötetlen szabadidővel, munkabírással rendelkezünk, többféle lehetőség áll a rendelkezésünkre. Lehet a búzafüvet otthon termeszteni, de készen is beszerezhető. Lehet a füvet naponta, speciális préssel otthon préselni, de választatjuk a FitoMed Mélyfagyasztott Búzafűlé kockáját is. Bölcs dolog a döntés előtt tájékozódni, hiszen a bekerülés/megtérülés arány szubjektív, nem általánosítható.

 

Összetevők  100 g-ban

Energia

 341          kcal

Kálium

 837          mg

Kalcium

  69           mg

Magnézium

 250          mg

Cink

    6          mg

Króm

   18         microg

B1-vitamin

1350         microg

B2-vitamin

  660         microg

B6-vitamin

1200         microg

E-vitamin

11,7          mg

Folsav

 520          microg

Biotin

  17          microg

 

A B17 szerepe a rákmegelőzésben

 (Gyógynövényekkel a rák ellen) 

A hagyományos gyógynövényismeret segítsége. A „vérgyökér” és a „rucatalp” (A népi orvoslás eredményei) – Búzacsíra, búzafű és klorofill – A cékla és az antocián – A feketenadály és az allantoin – A fokhagyma és a Kyolac – A fagyöngy és az Iscador – A barackmag és az amygdalin, a B17-vitamin, a Laetrile – Öntevékenység, a beteg választási lehetősége 

Alfred Taylor szerint „sohasem értünk el annyi sikert ember által kitalált kemikáliákkal, mint növényi kivonatokkal”.

Mervin Handinge kutatócsoportja 1500 kaliforniai növényt vizsgált végig, ebből végül - háromévi kutatás után – 6 bizonyult hatásosnak állatkísérletek során. Az egyik oregoni származású kutató innen hozta magával szabadságáról azt a növényt, melyet a helybeliek gyógynövényként használtak, és állatkísérletben hatásosnak bizonyult rák ellen. 
A rákkutató tehát nincs ráutalva a vakvéletlenre, a hagyományos orvoslás növényi gyógyszereit veheti alapul.
Évszázadok folyamán nem kevesebb, mint 3000 növényfajt alkalmaztak rák kezelésére. Ezek nagy része lehet, hogy csak csökkentette a testi és lelki szenvedést, de nem szüntette meg a betegséget. Csak lelki hatása lehetett annak, amit Teodosius római császár udvarában alkalmaztak.
Egy verbénagyökeret kettévágtak, egyik felét a beteg nyakába akasztották, a másikat tűzhelyen ízzó szén fölé függesztették. A népi analógiás gondolkozás szerint „ahogy a gyökér száradt, a daganat is úgy száradt el”.
Ne általánosítsunk elhamarkodottan.

A népi orvoslás nem tartható csupán babonás gyógymódok összességének. 

Meglepetés is lehetséges. Fell kereskedőktől tudta meg, hogy a Lake Superior táján élő észak-amerikai indiánok a „vérgyökér” (Sanguinaria canadensis) vörös levével kezelnek rákbetegséget. Ennek alapján hatásos rákkezelést dolgozott ki vérgyökérkivonat, cink-klorid, liszt és víz keverékéből. A pasztát ruhára kente, és naponta a tumorra helyezte.

Ha a tumor inkrusztált volt, előbb bemetszést végzett, így tette rá. Általában 2-4 hét alatt elhalt a daganat, további két hét alatt kiesett az elhalt rész, és begyógyult a seb. A londoni Middlesex Hospitalban tökéletesítették Fell technikáját. 25 mellrákesetről számoltak be.
Tíz közül csak 3 tért vissza két éven belül további kezelésre.

Az Egyesült Államokban a legújabb időkig alkalmazták ezt a módszert szemölcs, orrpolip és bőrrák kezelésére.

A Felléhez nagyon hasonló „kemosebészeti” módszert újította fel Phelan munkatársaival: vérgyökeres cink-klorid-paszta alkalmazásával a betegek daganatai meggyógyultak, beleértve orr- és külsőfül-rákot is. A sanguinaria alkaloidák gyógyító hatással vannak egerek Ehrlich-rákjára és szarkóma 37-re. 

Az észak-amerikai Maine vidéken a Penobscot indiánok a „májusi alma” (Podophyllum peltatum) gyökerével rákot kezeltek.

Az újabb elemzés podophylloxin, alfa- és béta-peltatin hatóanyagot mutatott ki a növény gyantájában. Mindháromnak daganatkárosító hatása van egereken. Citosztatikumként hörgő-, hererák és leukémia ellen alkalmazható. Számos citosztatikum magasabb rendű növények izolált hatóanyagaiból készül. Apocyanaceae, Celastraceae, a Magnolia, a Rutaceae, a Simiroubaceae és Thymelaeaceae fajokból nyert kivonatok a legaktívabb rák elleni szerek. 

A citosztatikumként alkalmazott izolált, koncentrált növényi hatóanyagok toxikus mellékhatásai éppoly súlyosak lehetnek, mint a szintetikus szereké.

Velem együtt sok híve van a gyógynövények természetes formában való alkalmazásának. A szófiai Petkov professzor szerint is a gyógynövények biológiailag aktív anyagaikkal együtt egy élő szervezet termékei, ezeket tehát az emberi szervezet természetesebben asszimilálhatja, olvaszthatja magába, mint a szintetikus, gyári szereket, melyek idegen anyagok a szervezet számára. Éppen ezért a gyógyszerártalom, a káros gyógyszer-mellékhatás is elenyésző gyógynövények esetében. 

Nincs mindig szükség laboratóriumra, gyógyszergyárra, hogy rákmegelőző és –gyógyító hatóanyagokhoz jussunk. Nézzünk körül veteményeskertjeinkben, erdőinkben, mezőinken, de még kert híján is hozzájuthatunk gyógynövényhez (klorofillhoz), ha otthonunkban búzát csíráztatunk, búzafüvet termesztünk.

Ugyanis a klorofill, a búzacsíra és a búzafű aktív hatóanyaga meggátolja a rákkeltő anyagok mutagén hatását. A gátló hatás egyenes arányban van a klorofilltartalommal. Nem a klorofill az egyetlen aktív tényező a búzacsírában – az E-vitamin és a karotin is szerepet játszik -, de a klorofill a legfontosabb, több karcinogén anyag mérgező hatását csökkenti.

A klorofill széltében elterjedt növényekben és egyes baktériumokban. Morita mutatta ki munkatársaival, hogy 60 különböző megvizsgált növényfaj közül számos bizonyult antimutagén hatásúnak. Legrészletesebben a káposztát tanulmányozták. Hatékony tényezőt találtak benne, de maga ez a faktor egyelőre ismeretlen. Lehetséges, hogy a vizsgált növényekben a klorofill az aktív tényező, de ez még további megerősítést igényel.

A klorofill más ismert rákképződést gátló anyagokkal együtt antioxidánsnak bizonyult „becteriatest” során. Hosszú évek óta ismeretes a klorofill gyógyszerfertőzések, gennyes folyamatok kezelésében. Gyógyító adagban sohasem bizonyult mérgezőnek. Ígéretes tehát alkalmazása nem toxikus kemoprevencióként, megelőzésként. 

A rák gyógyításaként és megelőzéseként is rendszeresen fogyasszunk csírázó búzát vagy/és búzafüvet.

A csíra magostul fogyasztható mézzel kanálszámra, vagy müzlibe keverhető 2 evőkanálnyi mennyiségben. Tálcán, tányérban, befőttesüvegben is csíráztatható a búza, legkönnyebb azonban speciális csíráztató-edényt használni. „Csivitál” néven a Natura GT forgalmazza az 5 egymásba illeszthető, kerek műanyag edényt, melyek közül négynek alján körív alakú nyílások vannak, így csak annyi víz marad a tálkában, amennyi éppen elegendő a magvak nedvesen tartásához. 
 

A csíráztatás módja: kb. negyedkilónyi csíráztatásra forgalomba hozott, vegyszermentes búzamagot hideg vízben alaposan megmosunk, majd újabb tiszta vízzel leöntve, egy éjszakára beáztatjuk. Másnap leöntjük az áztatóvizet, leöblítjük hideg vízzel a búzát, és a csíráztatóedények alján szétterítjük fél-egy centiméter vastagságban. Szellős, világos helyen legalább 18-20 oC-on tartjuk. (Minél magasabb a hőmérséklet, annál gyorsabb a csírázás.) Naponta kétszer átmossuk a magvakat, majd visszahelyezzük a tálkákba (vagy tálkákkal együtt mossuk át, vízbe merítve) – és 2-3 nap múlva már 2-3 mm-es a csírák hossza, így fogyasztható. 4-6 nap alatt 2 cm a csírahosszúság, 1-2 hét alatt a csíra búzafűvé növekszik. A csírákon kívül fehér szőröcskék formájában kis gyökérszőrök is nőnek ki a magvakból. A búzamag természetesen mindenestül fogyasztható. 

A céklát a világ népi orvoslása vérképző és „vérjavító” gyógynövényként alkalmazza hosszú ideje. De rákellenes szerként is ismerik. A Békés megyei Battonyán jegyeztem fel ezt a javaslatot: „Mindennap 10 dkg nyers, lereszelt céklát kell megenni: ez ellensége a ráknak.” Ezt az alkalmazásmódot újabb kutatások igazolták. „Első ízben 1961-ben figyelt fel rá az orvostudomány az egész világon – írja Willfort -, midőn dr. med. Alexander Ferenczi tanulmányai megjelentek. A híres magyar orvos és kutató ugyanis felfedezte, hogy a cékla leve tumorellenes hatóanyagot tartalmaz, az antociánt. Ezen kívül azt is megállapította, hogy a céklalé közvetlen gyógyító eszköz a leukémia ellen. További lépést jelentett, hogy dr. med. S. Schmidt közleménye szerint a céklalé értékes gyógyszer a röntgen- és radioaktív sugárártalom ellen. 

Ferenczi Sándor céklalével kezelt 38 betege közül csak kettő nem reagált a kezelésre, a többieknél javulás jelei voltak megfigyelhetők. Nyolc közülük hosszú időre tünetmentessé vált. A kezeltek közül 32 rák-, 3 szarkóma-, 3 leukémia-eset volt. Mivel ez a kezelés, éppúgy, mint a cukorbaj inzulinkezelése, szubsztitúciós terápia (pótlásos kezelés), ezért az egész élet folyamán megszakítás nélkül folytatandó. A finomra reszelt céklát géppel vagy kézi préssel sajtoljuk ki, s az így nyert levet a nap folyamán kortyonként igya meg a beteg. Nincs még pontos adat a szükséges napi mennyiségről, gyakorlatilag annyit fogyasszon, amennyit bír, akár napi félliternyi mennyiséget is. Később 2-2,5 decire csökkenthető az adag. A lé mézzel édesíthető, ízjavítás végett almalével, sárgarépalével keverhető. Lé helyett nyers céklareszelék is megfelelő lehet. Ferenczi kiegészítő gyógymódnak nevezi az operáció, besugárzás és citosztatikum mellett, de vannak, akik természetgyógyászati kezeléstervbe illesztve alkalmazzák, elutasítva a hivatalos kezelésmódokat. 

Ferenczi munkatársa, a vegyész Paul Seeger tisztázta állatkísérletekben az antocián hatásmechanizmusát. E szerint a tumorgátló, a mérgező citosztatikus szerekkel szemben nem a sejtosztódást, a mitózist gátolja (normális sejtek osztódását is mérgezve), hanem élettani hatóanyag: növeli a ráksejtek csökkent oxidációját olyan módon, hogy a tönkrement légzőfermentet pótolja, és így a rák tulajdonképpeni okát, a kóros anyagcserét szünteti meg. A cékla hatóanyaga a sejtlégzés aktivátora, a daganatsejt légzését normalizálja. 

A szilícium a szervezet mezenchimális védekezőképességét nagymértékben fokozza, és a céklának – a hagymán kívül – az összes növények közül a legnagyobb a szilíciumtartalma.. (100 grammban 20,6 mg.) Ennek tulajdonítható, hogy nyers céklalé hatására a szervezet védekezésében vezető szerepet játszó nyiroksejtek (limfociták), plazmasejtek és falósejtek felszaporodnak, és az elhalt ráksejtek száma is növekszik.

 Charles J. Macaliser akkor kezdett a külső kifekélyesedett rák feketenadály-kezelésével foglalkozni, amikor a Lancet egyik 1896-i számában Thompson prof. érdekes megfigyelésére bukkant. Egy kifekélyesedő arcszarkóma miatt többször operált beteget végül is menthetetlen, többé nem operálható betegként küldtek haza. A három hónap múlva ellenőrző vizsgálaton megjelent beteg arcán, szájában nyoma sem volt tumornak. A megdöbbent professzornak elmondta, hogy a beteg részre feketenadálylevél-pépet helyezett, és a tumor fokozatosan eltűnt. Ennek ismeretében Macaliser feltételezte, hogy a feketenadály valamilyen daganatnövekedés gátló hatóanyagot tartalmazhat. A feketenadály irodalmát kezdte tanulmányozni, és klinikai kísérleteket végzett vele. Dr. H. E. Kirschner A természet gyógyító füvei (Nature’s Healing Grasses) című művében is több érdekes esetet ír le. Pl. egy 86 éves asszony orra jobb oldalán vörös, csecs alakú növedék támadt. Orvosa szabályos, hagyományos módon kezelte, de ennek hatása rövid ideig tartott, a növedék kiújult. A beteg fiának tanácsára feketenadály-gyökérpépes borogatást tettek rá, és miután hatásosnak bizonyult, ezzel kezelték. 60 nap alatt teljesen eltűnt a bibircsók. 

Mint a levél, mind a gyökér allantoint tartalmaz, ez a tumorgátló hatóanyag. 10-12 közepes nagyságú levél zúzalékából készíthető a külsőleg alkalmazható pép, vagy a porrá őrölt gyökeret keverjük megfelelő mennyiségű vízzel, hogy nyákos massza képződjék. A pépes borogatás mellett Kirschner feketenadály-levelekből készült ún. speciális „zöld ital”-t (green drink) is adott a betegeknek. Macalister mindezek mellett allantoinmosást is végzett nagy kiterjedésű, nem rosszindulatú fekélyek esetében, jó eredménnyel. A sarjadzást és hámosodást segítette elő. 

Régi adatokkal rendelkezünk a fokhagyma rák elleni alkalmazásáról. Mint már említettem, az egyiptomi Ebers-papirus szerint indurációkat („bőrkeményedés”, ami adott esetben bőrrák is lehetett) az egyiptomi orvos papok külsőleg fokhagymával gyógyítottak. Hippokratész (i.e. 460-377) fokhagymát írt elő méhrák ellen. Az i.e. 450-ből származó indiai Bower-kézirat hasi tumorokra fokhagymát javallt. A Nemzeti Rákkutató (National Cancer Institute) kutatója, Hartwell figyelt fel arra, hogy Franciaországban alacsonyabb a rák előfordulása ott, ahol magasabb a fokhagymafogyasztás. Bulgáriában a nagy fokhagymaevőknek nincs rákjuk, és egy victoriai (British Columbia) orvos sikeresen kezelt rosszindulatú daganatokat, fokhagymát javasolva. Ezek az adatok is arra utalnak, hogy szélesen elterjedt volt világszerte a daganatok fokhagymakezelése, ugyanakkor a fokhagyma egyike a legősibb és legsokoldalúbban felhasznált gyógynövényeknek. 

Két clevelandi kutató számolt be arról, hogy szarkómával fertőzött egerekbe egyúttal a fokhagyma baktériumölő hatóanyagát, az allicint is fecskendezték; nem észleltek daganatnövekedést, a 6 hónapos megfigyelési idő alatt az állatok egészségesek maradtak. Míg ha csak szarkómával fertőzték őket, 16 napon belül az összes egér elhullott. Kroenink friss fokhagymával etetett nőstény egereket, és ez megakadályozta az emlőrák kifejlődését. K. Asai japán kutató szerint számos aktív hatóanyag van a fokhagymában, mely gyógyító hatással bír, de a germánium az, ami a rákot illetően a legfontosabb tényező. (A germánium nyomelem rákgyógyító és –megelőző hatása bizonyított, és a fokhagyma a germánium egyik legjobb természetes forrása.) A naponta nagy mennyiségű fokhagymát fogyasztó népeknél – pl. a kínai és koreai népnél – ezért alacsony a rák előfordulása. A tokiói Orvosegyetemi Higiéniai Laboratóriumban (Medical University Laboratory of Hygienics) végzett állatkísérletek tanúsága szerint a naponkénti fokhagymabevitel megelőzi a rákképződést. Ráksejteket fecskendeztek két patkánycsoportba. Az egyik csoport táplálékkiegészítésként fokhagymát is kapott, a kontrollcsoport nem. Ez utóbbi csoportban rák fejlődött ki, míg a fokhagymával táplált csoport teljesen mentes maradt a ráktól. A Szovjetunióban végzett kutatások szerint a fokhagyma nemcsak állatokban késlelteti, gátolja a tumor növekedését, hanem emberekben is.
 

Ez azzal is magyarázható, hogy a fokhagyma, éppúgy, mint a vöröshagyma, majoránna és zöld chili, antioxidáns tulajdonságú, ezért használják számos országban konzerválószerként, pl. az avasodásnak igen ellenálló forralt vaj, a ghee készítésénél. 

Búcsút mondva az állatkínzó, állatölő kísérleteknek, néhány fokhagymával sikeresen kezelt rákesetet vegyünk még szemügyre. Az 56 éves hawaii Charlotte Akana elbeszélése: „1982 júniusában diagnosztizálták nálam a tüdőrákot. Műtéti eltávolítást kíséreltek meg, de amikor megnyitották a mellkast, a sebészek látták, hogy a tumor túl közel van az aortához, lehetetlen kivágni a ráknövedéket. Zárták a mellkast, és radioterápiát kezdtek. Ezzel – mondották az orvosok – mintegy 3 hónapig élhetek még. Tudja, a daganat szóródott a szervezetemben.

A besugárzás rettenetesen beteggé tett. A hányinger és a hányás ellen Liquid Garlic Kyolacot (folyékony fokhagymakivonatot) kezdtem szedni, 14 grammot guava gyümölcs levében kétszer napjában.

Nemcsak a hányingeremet szüntette meg, a vesémen is segített, ami mindig gyengén működött. Miután fél éve szedtem a Kyolacot a laboratóriumi vizsgálat azt mutatta, semmi baja nincs a vesémnek. Rendbe jött, holott semmi mást nem szedtem, mint fokhagymát kiegészítésül a szokásos diétámhoz. Jelenleg a rákom remisszióban van, a tumorok összezsugorodtak vagy eltűntek.” Charlotte Akana 1984 februárjában halt meg. Két évvel élte túl a megjósolt véget. A fokhagymakivonat kétségtelenül hozzásegítette, hogy ezeket az éveket több energiával és optimizmussal élje át. John fia elmondása szerint: „Tíz évvel fiatalabbnak látszott, és több energiája volt, mint bármikor.” 

Ugyancsak Morton Walker közli a másik történetet is. A 76 éves minnesotai Ed Winthizernek hasnyálmirigyrákja volt, onkológus kezelőorvosa tudtára adta, hogy csak 6 hónapja van hátra.

E rákféleség kórjóslata valóban nagyon rossz, és betegünknél hányás, hányinger, székrekedés, fogyás, húgyhólyagtágulat, fél-fellángoló erős hasi fájdalom jelezte a súlyosságot. Mr. Winthizer tudomásul vette, hogy gyógyíthatatlan beteg, használtruha- és autóüzletét bérbe adta, és várta végzetét. Egyre gyengült, ágyba kényszerült. Fia nem nyugodott bele a halálos ítéletbe, fokhagymakivonatot szerzett: „Apám, valamit tennünk kell!” Mr. Winthizer legyőzte fokhagymával szembeni ellenszenvét, és szedni kezdte a kivonatot. Hamarosan elég erősnek érezte magát, hogy felkeljen, és fia kiropraktikus kezelésének is alávesse magát. A Liquid Garlic folyamatos szedése közben fáradtsága és fájdalmai megszűntek. Három hét múlva 7 háztömböt sétált körül, majd másodmagával egy udvarukba dőlt fát hasított fel. A St. Cloud Memorial Kórház évek óta ellenőrzi állapotát, többek között követéses szonogrammal is. A hasnyálmirigyrák növekedése megállt. Ma, 81 éves korában ismét vezeti üzletét, miután a fokhagyma – mondja – megmentette az életét. 
A következő történet egy „renitens” betegről szól. Lila Kappas 66 éves betegnek (New York City) jobb oldali emlőrákja a bal emlőbe is áttétet képezett. Nagyfokú gyengeséget érzett, és a hagyományos kezelés nem volt eredményes. 1983 áprilisában 4 kezelés után nem fogadott el több kemoterápiát. „Úgy éreztem, megöl ez a kezelés. Elpusztította a testemet. Naponta 20-25-ször hánytam, és napjában tízszer is szörnyű szédülési rohamom volt, be kellett hunynom a szemem, hogy el ne essem. Mind egy szálig kihullott a hajam. Annyira kétségbeestem, hogy az éjszakákat ágyamban ülve ébren töltöttem, azon törve a fejem, hogy miképp öljem meg magam. Az onkológusok méregbe gurultak, amikor bejelentettem, hogy abbahagyom a kúrát. Mondtam, inkább békésen, mint erőszakosan haljak meg, olyan módon, hogy a kemoterápia tönkretesz. Úgy tételezték fel, hogy júliusban meghalok.” 

Azután kezébe vette saját kezelését, és egy alternatív gyógymódokat alkalmazó orvost keresett fel New York Cityben. A Revici-féle rákellenes táplálkozás- és kezelés-programot kezdte el. Emanuel Revici 87 évesen is folytatja munkáját az Alkalmazott Biológiai Intézet (Institute of Applied Biology) igazgatójaként. (Az újabb olaszországi kísérleti eredmények alapján onkológusok is használják a Revici-féle szelénkészítményt rák ellen.) A kezelés eredményesnek bizonyult, visszafejlődtek a daganatok a hónalji nyirokcsomókban is. A beteg saját elhatározásából Liquid Garlic fokhagymakészítményt is szedett. „Három hónapra beszüntettem szedését, ekkor ismét kezdtem gyengébbnek érezni magam. Így visszatértem a Kyolachoz (fokhagymakészítményhez), és rögtön éreztem az erő feltámadását.”

Világszerte sokféle fokhagymakészítmény van forgalomban, ezek nem érik el a természetes fokhagyma hatásosságát. Az kénytelen élni fokhagymagyönggyel, kapszulával vagy más készítménnyel, aki nem képes természetes fokhagymát fogyasztani. A japán Kyolac tartható jelenleg a leghatékonyabbnak. Maga a gyár termeszt organikusan, mérgek nélkül fokhagymát, azután 2 évig is elhúzódó kíméletes gyártásmóddal igyekeznek megőrizni a fokhagyma teljes hatékonyságát, ugyanakkor teljesen szagtalanítani. Tiszta fokhagymán kívül egyes készítményekben B1- és B12-vitamin, vagy alga, élesztő és alga, C-vitamin és kalcium vagy lecitin is található. Mindezek fokozzák a rákellenes kúra hatékonyságát. 

Egyik gyógynövénykönyvünk említi, hogy a fagyöngyöt „a nép ősidők óta a rák gyógyítására használja. Egyik-másik kutató e hitet legalábbis részben igazolta.” Valójában sokkal többről van szó, mint hogy egyik-másik kutató részben igazolta. Svájcban jártamban ismerkedtem meg a Steiner Rudolf által alapított és azóta hatalmas orvos- és kutatógárda által továbbfejlesztett antropozofikus orvoslással. Basel mellett, Arlesheimben működik a Szent Lukácsról elnevezett klinika és az a Weleda gyógyszergyár, mely növényekből, fémekből, ásványanyagokból, vitaminokból homeopatikus, természetes gyógyszereket állít elő. Nemzetközi jó hírnevet vívtak ki maguknak készítményeikkel. E gyár kutatólaboratóriumában folytak kísérletek a fagyönggyel, és ezek alapján injekciósorozatokat állítanak elő rosszindulatú daganatok kezelésére és korai szakaszban megelőzésére. 
A fehér fagyöngy figyelemre méltó hatóanyaga a viszkotoxin, mely helyi elhalást okoz a szövetekben, s ezért nagy jelentősége van a rákkutatásban. Rák elleni gyógyszerként hozzák forgalomba a fagyöngykészítményeket Iscador (Weleda AG), Plenosol (Dr. Madaus E. Co.) és Isorel (Novipharm) néven. Hatásuk három pontban foglalható össze: 1. Daganatsejt citotoxikus hatás. A fagyöngy olyan fehérjéket tartalmaz, melyek az eddig ismert legerősebb citosztatikumok, sejtnövekedést megállító hatóanyagok. Hatásukat azonban nem általános sejtmérgekként fejtik ki, hanem a nukleinsavak által végbemenő információs folyamatot befolyásolják, mint specifikus represszor vagy korrepresszor anyagok. Élettani terminológiában: a transzkripció („átírás”)
stádiumában specifikusan gátolják az RNS-szintézist. Gyógyító adagban tehát nincs tulajdonképpeni citosztatikus hatásuk, hanem a daganatsejtek szaporodását gátolják az előbb leírt mechanizmus alapján. 2. Tumorspecifikus hatás. Állatkísérletekben sikerült kimutatni, hogy a radioaktív izotóppal jelölt fagyöngyfehérjék a szervezetben „megkeresik” a daganatot, és hozzákötődnek. Ezt valószínűleg az ún. lektinek segítségével teszik. 3. Immunstimuláló hatás. A szervezet ellenálló képességét növelik a fagyöngy hatóanyagai, és így hozzásegítik ahhoz, hogy saját maga győzze le a daganatot. Emberben is kimutathatóan növekszik hatása a fehérvérsejtek száma, különösen a T-limfociták számát növeli, de a RES fagocitáló aktivitása (sejtek idegen anyagokat, vírusokat stb. bekebelező működése) is fokozódik, kissé emelkedik a testhőmérséklet stb. 
Röviden összefoglalva: a daganatra nézve citotoxikus (sejtméreg), a szervezet egészére nézve immunstimuláns, immunitást fokozó. Gyors „humorális” (testnedvekben érvényesülő) reakciót hoz létre, míg a lassan létrejövő celluláris (sejt)-védelem kialakul. 
Újabb vizsgálatokkal arginint is kimutattak a fagyöngy hatóanyagai között, melyről megállapították, hogy a daganatos megbetegedések kialakulását gátolja. 

Az első fagyöngyből kivont készítményt R. Steiner útmutatása alapján Dr. Ita Wegmann kezdte alkalmazni a harmincas években, Svájcban. A készítményt azóta folyamatosan továbbfejlesztették az egyre jobb hatás érdekében. 

A. Leroi és R. Leroi 50 gyógyult, műthetővé vált daganatos betegről számol be tanulmányában. Ezekben az esetekben matematikailag zárja ki a spontán gyógyulás lehetőségét. 

A hatásterület a korai (prekarcinómás) állapotoktól a már nem műthető daganatokig terjed. Műtét utáni fagyöngykúra alkalmazása mellett – e kezelésmód hívei és alkalmazói szerint – egyértelműen nagyobb a teljes gyógyulás esélye. A kezelés főként bőr alatti injekciók formájában történik. Egyszerű fagyöngytea nem volna elegendő a daganat leküzdéséhez. A készítmény eredményes alkalmazása nemcsak a fagyöngy alkotóelemein múlik, hanem azon is, hogy azok hatásfokát különféle újszerű eljárásokkal milyen mértékben sikerül fokozni. Nem mindegy az sem, milyen gazdanövényen termesztett fagyöngyből készül a kivonat. Dinamizált fémek hozzáadásával a fagyöngykészítmény hatékonyságát és bizonyos szervrendszerekbe történő beépülését fokozzák. Hosszú időn át intenzív alkalmazás szükséges, majd éveken át a kúrák rendszeres ismétlése. Hatására javul a testi állapot, fokozódik az életerő, enyhülnek az alvási, emésztési, kiválasztási és hőháztartásbeli zavarok. A lelki életben is változás következik be: a beteg élénkebben érdeklődik saját és környezete problémái iránt, visszatér alkotóereje és életkedve. Az antropozofikus orvosi rákkezelés nemcsak fagyöngykúrából áll, holisztikus, alternatív módszert jelent az étrendtől a művészetterápiáig.


Hangsúlyozzák a hosszú kezelés szükségességét. Visszaesésekkel évekbe is beletelhet, míg sikerül helyrehozni azokat a károsodásokat, melyeket az éveken, évtizedeken át tartó testi-lelki túlterhelés s a nyomában kialakult általános anyagcserezavarok, majd a rákelőttes állapotok, legvégül pedig maga a kifejlődött rákos megbetegedés okoztak.

Mindezek alapján érthető, hogy
a gyógyítás folyamata nem lehet egyszerű, időtartama sem rövid. Nem elég csupán megállítani a kóros folyamatot, hanem új, egészséges életvezetés kialakításával mintegy át kell programozni a lélek és test kóros beidegződéseit is. Még visszaesés után is lehetséges gyógyulás. 

Barackmagból állította elő a B17-vitamint tartalmazó kivonatot ifj. Ernst Krebs vegyész 1949-ben. Édesapja, idősb Ernst Krebs klinikailag igazolta gyógyító hatását az ötvenes években. A kristályosított, koncentrált B17-vitamin a Laetrile. A természetes B17-vitamin, az amygdalin több száz növényben előfordul. Nagyobb mennyiségben a következőkben: lucerna, csírázó lucerna, köles, vízizsázsa, mungo, keserűmandula (napi adagja 5-10 szem), alma-, sárga- és őszibarack-, cseresznye-, körte és szilvamag. Vad növényekben és magokban nagyobb mennyiségben található, mint ugyanezek domesztikált fajtáiban. A modern mezőgazdasági és élelmiszer-ipari módszerek olyan változásokat idéztek elő az ipari civilizációban élő ember táplálkozásában, hogy az átlagétrendből ez a vitamin szinte teljesen hiányzik, számos kutató szerint ezért növekszik a rákesetek száma. Természetes körülmények között élő népek és népcsoportok, melyek kiegyensúlyozott vegetárius típusú, B17-vitaminban gazdag táplálkozást folytatnak, egészségesek, hosszú életűek és mentesek a ráktól. Például a Kelet-Afrikában élő népcsoportok, amint ezt már Albert Scheitzer és George Ohsawa is megfigyelte és értelmezte. Az étrendben levő B17-vitamin védő értékére példa, hogy a Fülöp-szigeteken és Nyugat-Afrikában, ahol a falusi körzetekben az étrend nagy mennyiségű B17-vitaminban gazdag cassavát tartalmaz, a rák rendkívül ritkán fordul elő. Ahol ezen népek körében a nyugati típusú táplálkozásmódot vezették be, vagy elköltöztek szülőföldjükről, és felhagytak hagyományos táplálkozásmódjukkal, szinte rögtön megjelentek a nyugati betegségek, a rákot is beleértve. 
Már a régi rómaiak gyógyszerként alkalmazták a keserűmandula-vizet, az Aqua amygdalorum amarumot.

A régi Rómában rekordot ért el a sárgabarackmag-kivona orvosi használata. Robiquart és Boutron 1830-ban tisztított formában állította elő az amygdalint, amit a német Liebig 1830-ban fedezett fel.

Az amygdalin rákgyógyításra felhasználásának első említése a Paris Médicale Gazette 1845 szeptemberi számában található. A cikkben Inozemcev, a moszkvai cári egyetem professzora amygdalinnal sikeresen kezelt két esetet említ. 
Az amygdalin újrafelfedezése a század első évtizedeiben történt. Idősb Ernst Krebs
sárgabarackmag-kivonattal állatkísérletekben biztató eredményeket ért el, de mivel a felhasznált tisztátlan kivonat toxikus volt, nem követték kutatásait, akkor még nem fejlődött rákgyógyító módszerré.

Évek múlva fia ismét visszatért a sárgabarackmag-kivonat vizsgálatára, és annyira tisztította, hogy elvesztette toxicitását. Ez a kristályosított kivonat volt a Laetrile. 1949-ben Krebs junior magának fecskendezte be, hogy meggyőződjék nem mérgező voltáról. Krebs és munkatársai, idősb Krebs kezdték betegeiken tesztelni, ellenőrizni a Laetrile hatását. Biztató volt az eredmény. Habár az 1950-es években előírt adagok ahhoz képest, amit ma szükségesnek tartunk, igen alacsonyak voltak, már 10 mg-os adagokkal is közérzetjavulást, fájdalomcsillapítást és a túlélési periódus növekedését érték el. 

1950-től kezdve egyre több gyakorló orvos alkalmazza a Laetrilét. Nagyobb előrelépést jelentett, amikor táplálkozási programmal kombinálták. A vegetárius étrendből kizártak minden állati fehérjét, és helyette sok nyers növényi ételt, gyümölcsöt, salátát, dióféléket és magvakat adtak. Ásványi anyagokkal, vitaminokkal, enzimekkel egészítették ki a diétát. 

A Laetrilét szájon át vagy érbe és izomba adott injekciók formájában adják napi 1-14 grammig terjedő adagokban.

 Ezzel szemben például James Primavera szerint: „A természetnek van igaza, az egész sárgabarackmagot együk, nem helyes az olajat kivonni. Naponta 10 magot rendelek, és még Laetrilét is adok szükség esetén. Hippokratésznak adok igazat: hagyd a gyógyszert a vegyész fazekában, ha beteged élelemmel meg tudod gyógyítani. Más szóval, először táplálékot használj, végül drogot. A legtöbb orvos először gyógyszert, végül táplálékot rendel. Ezért ilyen kétségbeejtő az állapotunk! Hippokratészhez kell visszamennünk, az egész beteget kell kezelnünk, és ő legyőzi a betegségét.” 

Primavera szerint az a probléma a hivatalos orvostudománnyal, az orvosi establishmenttel, hogy a mikroszkóp alatt nem látják a hiánybetegséget. Márpedig a rák – hiánybetegség. A skorbutra sem találtak volna megoldást, ha metszeteket készítettek volna a beteg testszöveteiből, és ezeket vizsgálgatták volna vég nélkül, a vészes vérszegénységre sem. A C- és a B12-vitamint nem láthatták volna – nem volt ott. Ugyanez érvényes a B17-vitaminra. 

Az idősebb Krebs kategorikus megállapítása szerint egyetlen idült anyagcsere-eredetű (hiány-) betegség sem előzhető meg vagy gyógyítható mással, mint a megfelelő hiánypótló étrenddel. Az igazi gyógyítás vagy megelőzés ugyanazt az anyagot igényli, foglalja magában, amelynek hiánya a betegséget okozta. A skorbutot például a C-vitamin (és C-vitamin-tartalmú növények, élelmiszerek) előzik és gyógyítják meg, a pellagrát a B3-vitamin, a nikotinsav, a beriberit a B1-vitamin, a vészes vérszegénységet a B12-vitamin. A rák pedig B17-vitamin, azaz nitrilozid hiánybetegség. (A Laetrile elnevezés a kémiai névből származik: laevomandelnitril.) 

A Laetrile szelektíven pusztítja a ráksejteket, a normális sejtekre nem mérgező. A fentieken kívül Burk, J. Richardson, M. Moolenburgh, H. Nieper és mások is kedvező eredményekről számoltak be. A gyógyítási kísérletek még nem zárultak le, a rákon és a sarlósejtes vérszegénységen kívül az idült ízületi gyulladás (rheumatoid arthritis) és a magas vérnyomás betegség kezelésére is kiterjednek. Dick Richards gyakorló orvosi tapasztalata szerint, ha nem is drámai a Laetrile hatása, de jelentős segítséget jelent. Megfelelően alkalmazva fontos része, sőt sarkköve a rák kezelésének. Az amygdalinterápia, akkor mond csődöt, ha túl kis adagban adják. A természetes kivonat hatásosabb, mint a szintetikus. 
Jason Winters története is ide kívánkozik. 46 éves koráig naponta 30 cigarettát szívott el. Ekkor gyógyíthatatlan rákot állapítottak meg nála, mely a nyaki verőér köré fonódott, és a torkolati vénához is kapcsolódott. Próbakimetszéssel megállapított diagnózis után radikális műtétet javasoltak, mely a daganattal együtt nyelve, állkapcsa, nyakizmai egy részének eltávolítását jelentette volna. A műtét előtt a duzzanat csökkentésére öthetes kobaltbesugárzás-kúrát írtak elő, melynek következtében elvesztette ízérzékét, az érintett oldalon arcán égési seb keletkezett, és kihullott a haja. 263 fontról 170-re fogyott le. Ekkor fedezte fel a tiszta méz és az E-vitamin kedvező hatását: minden kobaltkezelés után több kanál mézet evett, és arcát E-vitaminos kenőccsel kente. A besugárzás után a felajánlott radikális nyakműtétet visszautasította. „Nagy részletességgel elmondta a műtétet a sebész. Megkérdeztem tőle, hogy a műtét segítségével tovább élhetek-e. Bizonytalanul válaszolt: talán igen. Ekkor egyenesen a szemébe néztem, és ezt mondtam: nem. Az orvos megkérdezte, mit értek ezen a nemen. Nem operáltatom meg magam. Felálltam, és kisétáltam a rendelőjéből. Énekelt a szívem. Megmentettem a nyelvem, és békében halok meg. Ekkor hallottam a Laetriléről.” Ekkor következett be drámai fordulat a halálra ítélt beteg történetében. Megtudta, hogy sárgabarackmagból készül, és egy kevés ciánt is tartalmaz, 30 országban engedélyezett gyógyszer, és felhasználják rákos betegek kezelésére, Észak-Amerikában azonban tiltott szer. 
Winters öngyógyításként naponta 50 magot evett meg. (Mérgező adag, tilos, ellenjavallt ilyen mennyiség bevétele!) Úgy tűnt, hogy sikerült megfékeznie a daganatot, sőt mintha csökkent volna terjedelme. Ekkor azonban a sárgabarackmag árusítását betiltották a reformboltokban. A beteg a mexikói Tijuanaban a Centrerás klinikát kereste fel, ahol a napi kezelés Laetrile injekcióból és enzimbeöntésből állott. Tíz nap alatt a daganat felére apadt, majd – a további természetes gyógymód-kezelés eredményeként – teljesen meggyógyult. Azzal a tanáccsal bocsátották haza, hogy szedje tovább a Laetrile tablettát. Ellenőrző vizsgálatra hívták be oda, ahol eredetileg kezelték, és tapasztalták a daganat visszafejlődését. „Egyikük se nevetett, nem gratuláltak, nem voltak boldogok. Midőn végül megmondtam, hogy Laetrilét szedtem, az az orvos, aki a nyelveltávolításos műtétet javasolta, kijelentette, nem is lehetett rákom, a másik megint csak műtétet javasolt. Azt gondoltam, mielőtt az ellenőrző vizsgálaton megjelentem, az orvosok boldogok lesznek, hogy a daganatom eltűnt, megkérdezik, mit csináltam, azután sajtó-konferenciát hívnak össze, elmondva, mi történt. Hány ember szabadulhatna meg borzalmas csonkító műtétektől, melyek nem az okot szüntetik meg!” 

 

CSÍRÁZTASSUNK

2. nap

3. nap

4. nap már nem kell lefedve tartani a magokat, hogy ne száradjon ki, mert a fű állapotát elérte. (reggel és este permetezzük)

                          

5.nap már ugyanúgy néz ki, mint a fű, ettől kezdve egyre hosszabb és hosszabb lesz, kb. 6cm magas. Tovább öntözzük, reggel és este, permetezzük, mindennap, egészen a betakarításig.